A jobb felhasználói élmény biztosítása érdekében sütiket használunk...

ELFOGADOM
20 éve az egészségmegőrzés szolgálatában
Kategóriák

Amit az anyagcseréről jó tudni

Szervezetünk  működésének alapvető feltétele, hogy  táplálékot biztosítsunk számára, mely bizonyos kémiai reakció folytán energiává alakul, biztosítva ezzel felszívódását. A szervezet, mint egy gépezet szabályozza az anyagcserével kapcsolatos folyamatokat, s igyekszik bizonyos határig az egyensúly felbomlását megakadályozni.

Gyomor és bélrendszerünkben számtalan, több milliárd barátságos baktérium él, mely az emberi szervezet számára hasznos, élő mikroorganizmusok, probiotikus baktériumoknak nevezzük. Elnevezése találó, mert  a probiotikus szó  jelentése: az életért, az élet számára.

A „barátságos baktériumok” sokoldalúan szolgálják egészségünket.
Az egészségi állapot nem állandó érték, életünk során a minket érő hatások és ellenhatások függvényében folyamatosan változik.

Ha felborul az egyensúly

A károsító tényezők hatására a „barátságos” baktériumok mennyisége és minősége lecsökken, miközben elszaporodnak a kórokozók. Az egyensúly felborulásával csökken az immunrendszer aktivitása, legyengül a szervezet, és a legkülönbözőbb tünetek jelenhetnek meg.

Szabadgyökök...
 
Az anyagcsere folyamatok részét képezik az úgynevezett oxidációs folyamatok, amelyek során az egészséges sejteket károsító szabadgyökök keletkezhetnek. Az anyagcserét, károsíthatják külső tényezők, mint pl. a környezetszennyező anyagok, allergiák, tartós stressz, gyógyszerek mellékhatásai.

Nem okolhatjuk mindenért a külső tényezőket, mi magunk is sok kárt tudunk okozni önmagunknak: nem megfelelő táplálkozás, fizikai aktivitás hiánya, élvezeti szerek mértéktelensége miatt.

A szabad gyökök  károsító hatásait az úgynevezett antioxidáns anyagok képesek megkötni. Az antioxidánsok rendszerint szerves vegyületek, ilyenek többek között a C-, A-, E-vitamin, flavonoidok, karotinoidok.

Hogyan javíthatunk emésztőrendszerünk állapotán?

A gyógynövények tárháza sokféle lehetőséget kínál, hogy felgyorsítsuk anyagcserénket.

Az élőflórás joghurt és kefir rendszeres fogyasztása hozzájárul a jól működő emésztőrendszerhez, hiszen biztosítja a bélrendszerben a jó baktériumok megfelelő arányát, és ezzel fenntartja a bélflóra egyensúlyát. A joghurt és kefir rendszeres fogyasztása megakadályozza a székrekedés és a hasmenés létrejöttét, csökkenti a gyulladásos bélbetegség kockázatát, javítja a bélmozgást, illetve mérsékeli a vastagbéldaganat kialakulásának kockázatát.

 

 

Néhány anyagcserét serkentő étel

 

A rostokban gazdag ételek, pl. a banán javítja a bélmozgást és támogatja a szénhidrát emésztését. Mivel a banán is alacsony glikémiás indexszel rendelkezik, így nem emeli meg drasztikusan a vércukor-szintet.

A gyömbér elősegíti a gyomor gyorsabb kiürülését és csökkenti a gyulladást a szervezetben. 

A kömény antioxidáns, antimikrobiális és rákellenes hatással rendelkezik, illetve a vércukorszint szabályozásban is aktívan részt vesz. Olyan enzimeket aktivizál, amelyek megkönnyítik az emésztést, illetve támogatja az epe kiválasztását is.

A cékla nemcsak gyulladáscsökkentő, hanem antioxidáns hatású is, segít megelőzni az emésztőrendszer gyulladásos megbetegedéseit, illetve hozzájárul a lerakódott méreganyagok gyorsabb kiürüléséhez is. Emellett az epetermelést is serkenti és támogatja az emésztést.

Az alma vitaminokat, ásványi anyagokat és pektint is nagy mennyiségben tartalmaz. Antioxidáns tulajdonsága révén szintén csökkenti az emésztőrendszer gyulladásait, emellett elősegíti a bélben a jó baktériumok elszaporodását.

Hatásos a lenmagolaj is, béta karotinban és E-vitaminban gazdag, gátolja a káros zsírok lerakódását az erek falán.

Igyunk Borbolya teát, gyulladás csökkentő, kiváló hatású a fertőzésekkel szemben, hasmenés ellen.

Kerüljük a transz-zsírokat   Egyéb ártalmaik mellett a transz-zsírok a máj- és a zsírsejtekhez kötődve lassítják az anyagcserét. Inzulinrezisztenciát és gyulladást is okoznak, ami elhízáshoz vezet.

Ha módunkban áll, fogyasszunk bioélelmiszereket.
A  vegyszerek nélkül termesztett zöldség és gyümölcs fogyasztása sokkal egészségesebb,  mert védi a pajzsmirigyet méreganyagoktól.  A pajzsmirigy szabályozza az anyagcserét, óvjuk a káros hatásoktól. 
Amennyiben a bio-zöldségekhez, gyümölcsökhöz nem jutunk hozzá, a fogyasztandó gyümölcsöket, zöldségeket mossuk meg Gyümölcs és zöldségmosó készítménnyel.

Fogyasszunk sok fehérjét
A szervezetünk lassabban emészti meg a fehérjét, mint a zsírokat vagy a szénhidrátokat, így tovább biztosítja a teltségérzetet, és maga az emésztési folyamat is több kalóriát éget el, Egy átlagember 25-26 g fehérjét tud hatékonyan megemészteni egy étkezés során.

Sokkal több természetes gyógynövény létezik, amik segítségünkre lehetnek, ha emésztési problémáink adódnak.

Többféle étrendkiegészítő is áll ma már rendelkezésre, amivel saját magunk is tudjuk segíteni anyagcserénket;

Igyunk (zöld) teát, kiváló antooxidáns. Fogyasszunk Calli teát, szintén töld tea és kiváló méregtelenítő hatású..
A zöld tea kiváló antioxidáns. Manapság egyre több kutatás foglalkozik a zöld teában található EGCG nevű antioxidánssal, amelyet az egyik leghatékonyabb antioxidánsként tart számon az orvostudomány. A zöld tea nem csak az emésztőrendszerbe került zsírok azonnali, hanem a régóta jelen lévő zsírrétegek lebontását is elősegítheti, növelve ezzel a bőr rugalmasságát is, és hatékony segédeszköze a fogyókúrának.

Fogyasszunk Omega-3-at, mert egyensúlyban tartja a vércukorszintet, csökkenti a gyulladást, szabályozza az anyagcserét. Csökkenti a leptin nevű hormon iránti rezisztenciát, ennek a zsírégetésben van szerepe. Szakemberek napi 1000-2000 mg omega-3 kiegészítő fogyasztását ajánlják.
gyulladás csökkentő, kiváló hatású a fertőzésekkel szemben

Reggelizzünk rendszeresen
Ne hagyjuk ki az első étkezést reggel, mert az anyagcserénket is fel kell ébreszteni. Ilyenkor kapcsolnak be az életfolyamatok.

Gyakran együnk,  naponta ötször-hatszor, egy-egy alkalommal kevesebbet, mint amennyit korábban megszoktunk.
A legjobb a napi hatszori étkezés, így szinten tudjuk tartani a vércukrunkat, és ha nincsenek kiugrások az inzulintermelésben, folyamatos lesz az anyagcsere.

Emésztőrendszert erősítő, az Assimilaid kapszula, mely gyógynövények sűrített keveréke, amely a gyomrot, a lépet, illetve a szervezet emésztési rendszerét erősíti. A rossz táplálkozási szokásnak, az önpusztító életmódnak gyakran kísérőjelenségei az emésztési zavarok, a gyomorgörcs, a puffadás, a rendszertelen széklet, a sav-túltengés, az enzimhiány, a fekélyesedés. Regeneráció elvének megfelelően erősíti és táplálja az emésztésben közreműködő szerveket oly módon, hogy helyreálljon a megfelelő sav- és emésztőnedv-termelés, valamint az enzimháztartás anélkül, hogy enzimeket, sósavat, vegyszert juttatna a szervezetbe. 

A bélflóra karbantartására fogyasszunk Gastrovitbakt port.

Ha nagyobb a baj, és a gyógynövények, étrend-kiegészítők nem használnak, nem mulasztható el az orvosi vizsgálat.

 

Lejegyezte:

Barátfalvy Irén