Sokan talán nem is gondolják, hogy a szervezet csontozata folyamatos változáson megy keresztül, - szinte állandó jelleggel épül, ugyanakkor bomlik is. Évente az egész csontrendszer kb. 10 százaléka kicserélődik. Amíg a csontképzés és csontbontás folyamata egyenlő arányban van, nincs is ezzel semmi probléma.
A baj akkor kezdődik, ha a harmónia felborul, a bomlási folyamat erősebb ütemű, mint az épülő tendencia. Ekkor kezdődik el a csontritkulás, latinul oszteoporózis.A csontritkulás a csonttömeg fogyását, a csontszerkezet károsodását, illetve a csontok törékennyé válását jelenti, vagyis ez a csontok anyagcseréjének betegsége.
A csontritkulás hamarabb kezdődik, mint gondolnánk. Csontjaink a 20-as évek második felében érik el a legmagasabb sűrűséget. 30-35 év után a csonttömeg már kezd leépülni, de minden látható tünet nélkül, ezért is nevezik a csontritkulást "néma járványnak" is. Sokáig időskori betegségnek tekintették a csontritkulást, pedig sajnos a fiatalabb korosztályt is érinti/érintheti.
Először fáradtság formájában jelentkezik, fáj a hátunk, derekunk. Sok esetben nem is gondolunk rá, hanem másnak tulajdonítjuk ezeket a jeleket, - sokat dolgoztunk, keveset pihentünk, stb.
Hazánkban közel egymillió embert érint regisztráltan, de ennél lényegesen magasabb a csontritkulás betegségben szenvedők száma.
Ez a betegség nagyon sok csonttörést követel, - a legsúlyosabbak
- az évente kb. 15 - 20 ezer combnyak-törés és közülük, fél éven belül, minden negyedik-ötödik beteg meghal a szövődmények következtében.
- a csigolyatörés nyolcszorosára növeli a halálozási arányt
- a csípő-környéki törés pedig hatszorosára növeli a halálozás kockázatát.
A csontok törése azonban csak az egyik probléma, a csontritkulás miatti fájdalom, a törések nem kielégítő gyógyulása miatt az életminőség fokozatosan romlik, a járulékos mozgáshiány még inkább beszűkíti az élet-teret.
A csontritkulás visszafordíthatatlan, de a folyamat lassítható. A csontritkulás kezelésének célja, hogy megakadályozzuk a további állapotromlást.
Aki pedig még nem érintett a csontritkulás betegségben, a megelőzésre nagyon fontos odafigyelnie.
Mi okozza a csontritkulást?
A csontritkulásnak számos oka lehet. Bizonyos emberek örökletesen hajlamosak a betegségre, amit az is igazol, hogy családjukban halmozottan fordul elő a kór.
Elősegítheti a betegség kialakulását:
.nem megfelelő táplálkozás, ha hiányoznak ételeinkből a csontokat támogató vitaminok, ásványi anyagok
.bizonyos gyógyszerek, - mellékhatása
.a mozgás hiánya,
.a gyakori fogyókúra, ha nem figyelünk a bevitt tápanyagok mennyiségére, minőségére
.a kevés levegőn, napfényben töltött idő,
.a kalcium- és a D-vitamin-hiánya
.magnéziumhiány
.K2 vitamin hiánya
.a hormonháztartás zavara.
Mit tehetünk a megelőzés és az állapot további romlásának megakadályozása érdekében?
Legfontosabb a szűrővizsgálatokon való részvétel, hogy legyünk tisztába állapotunkkal.
Csontsűrűség vizsgálat
Ne hanyagoljuk el a megfelelő vitaminok, ásványi anyagok pótlását szervezetünkben;
1. A kalcium ;
- fontos, mert csontok nagyrészt kalciumból állnak, "kalciumrabló" szokásaink vannak, ilyen például a dohányzás, a feketekávé túlzott fogyasztása, a tej és a tejtermékek illetve más kalcium-tartalmú élelmiszerek alacsony mennyiségű fogyasztása, valamint a szénsavas ásványvizek és a szénsavas-foszforsavas üdítőitalok túlzott kedvelése.
- nagyon fontos, de nem elegendő, szükséges hozzá a D3 és K2 vitamin
2. D-vitamin szerepe; Elsődleges forrása a bőrt érő napsugárzás
- javítja a kalcium és a foszfor felszívódását
- nélkülözhetetlen a csontrendszer és a fogazat kialakulásában
- a D-vitamin segíti a kalcium felszívódását
3. K2 vitamin nagyon fontos szerepet tölt be a csontok működésében;
- létfontosságú annak érdekében, hogy a kalcium valóban a csontokba épüljön be és ne a vesében, érfalakon, lágy részekben stb. rakódjon le
- fontos a sejtnövekedés szabályozásában, a sejtek szaporodásában és elhalásában
- aktiválja az oszteokalcin nevű fehérjét, mely a kalcium csontokba szállítását végzi.
4. Magnéziumnak jelentős szerepe van a csontozat felépítésében
5. Rendkívül fontos a mozgás csontok karbantartása miatt
6. Fontos, hogy étkezéssel elősegítsük a szükséges vitaminok, ásványi anyagok bevitelét, amennyire lehet, de az étrend-kiegészítők alkalmazása nem kerülhető el.
7. A napsütéses hónapokban, igyekezzünk napon lenni.
Ajánlatunk;
Kalcium, D-vitamin, K2-vitamin, Magnézium, Korall Kalcium - készítményből legalább 20 féle van az Ásványi anyagok, nyomelemek, vitaminok kategóriában, az Ön szervezetének is szüksége lehet rá...
Anekdota a csontritkulással kapcsolatban
Mák csontritkulás ellen
Szlovákiában több évvel ezelőtt egy egész temetőnyi sírt kellett exhumálni, mert áthelyezték azt a falu túlsó oldalára. Mindenki legnagyobb meglepetésére a csontok teljesen ép állapotban voltak, olyannyira, hogy tudományos vizsgálatot indítottak az okok felderítésére. Az eredmény egyszerre volt banális és megdöbbentő. Kiderült, hogy a helyi lakosság rendszeresen, heti 3-5 alkalommal fogyasztott étkezési mákot különböző ételek formájában, mivel épp a máktermesztés volt a falu egyik fő bevételi forrása. A további tudományos kutatások kiderítették, hogy a mák olajának rendkívül magas foszfor tartalma volt a "felelős" a kalcium hatékony felszívódásáért, és a csontokba beépüléséért. A kutatások során létrehoztak két, egyenként 20-20 fős csoportot, melynek tagjai előrehaladott csontritkulásban szenvedő nők voltak. Az egyik csoport hagyományos kezelést kapott, míg a másik napi 1-1 mokkáskanálnyi mákolajat szedett. Az eredmény mindenkit meggyőzött! A mákolajjal "kezelt" csoport valamennyi tagjának csontozata normális értéket mutatott már 12-16 hónapos kezelést követően. Tanácsom tehát: hetente 3-szor fogyasszon mákos ételeket, vagy rendszeresen alkalmazza a gyógynövény szaküzletekben is kapható mákolajat. Vigyázat! Levegővel érintkezve gyorsan avasodik, ezért mihamarabb zárja vissza a kupakot, és tegye hűtőbe! A csontritkulás megelőzésére vagy az állapot javítására ugyancsak kedvező hatású a gyógynövényboltokban kapható medvehagyma alkoholos kivonatának tartós szedése. (Bálint János)
Lejegyezte: Barátfalvy Irén