A D-vitamin rég óta a tudományos világ középpontjában áll. Nem véletlen, hogy minél többet szeretnének megtudni róla, mert az már régebben kiderült, hogy a D-vitamin élet-fontosságú az emberi szervezet számára.
Igen, élet-fontosságú, mert számtalan élettani folyamatot szabályoz, és hiányának súlyos következményei lehetnek.
Sokáig csak a csont-anyagcserében tulajdonítottak szerepet a D-vitaminnak, mára már köztudottá vált, hogy sokkal több funkciója van.
Hiánya milyen betegségeket okozhat?
Összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségekkel, autóimmun betegséggel, asztmával, rákos megbetegedésekkel.
Több tanulmány is bebizonyította, hogy az alacsony D- vitamin szintű embereknek kétszer akkora esélye van szívrohamra, a stroke-ra vagy más szívvel kapcsolatos eseményekre.
Hosszabb távon a D-vitamin hiány csontritkuláshoz vezethet, növeli az ízületi betegségek kialakulását, hatással van a magasvérnyomásra, érelmeszesedésre. Rizikófaktor, a vastagbél-daganatok kialakulása szempontjából, növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását.
Az alacsony D-vitamin szint magában hordozza a depressziós tüneteket is. Tanulmányok szólnak róla, hogy hiánya kiválthat szellemi és lelki betegségeket is.
Különös figyelmet érdemel a túlsúlyos vagy elhízott emberek D-vitaminszintjének alakulása, mivel a súly-gyarapodással a D-vitamin szintje csökken.
A kutatók magyarázata szerint az ok az lehet, hogy mivel a D-vitamin a zsírszövetekben raktározódik el, a kövér emberek "megnövekedett raktározási kapacitása" feltehetően megakadályozza, hogy a vitamin bekerüljön a vérkeringésbe.
Általánosságban elmondható, hogy hiánya szinte minden betegség kockázatát növeli
Hogyan pótoljuk D-vitamin hiányunkat?
- UV-sugarak hatására a bőrben képződik
- Táplálékokból: a növényekben D2, a halakban D3 vitamin található
- D-vitamin tartalmú étrend-kiegészítőkből.
A napsugárzás a legkiválóbb D-vitamin forrás, a napfény az élet alapfeltétele. „A hatására az emberi szervezetben termelődő D-vitamin pedig valójában nem is egy egyszerű vitamin, hanem egy hormon »előanyaga«, amely más hormonokra, illetve a szervezet legalább harminc sejttípusára hat közvetlenül. Sajnos, hazánkban– ősztől tavaszig a napfény nem képes elegendő D-vitaminhoz juttatni a szervezetet” a Magyar Prevenciós Orvos Társaság nyilatkozata szerint.
A D-vitaminban gazdag ételek, például bizonyos tengeri halfajták fogyasztásának mennyisége nálunk nagyon alacsony. Ezen kívül a tojás, máj, sajt, teljes kiőrlésű kenyér, csiperke gomba, tej, marhahús tartalmaz még D-vitamint, melyek feltehetően nem fedezik a szükséges mennyiséget.
Étrendkiegészítők formájában célszerű pótolni, - weboldalunkon az Ásványi anyagok, nyomelemek, vitaminok menüpontban találhatók;
D-vitamin tartalmú étrendkiegészítők
Milyen mennyiség fogyasztása javasolt?
Késő ősztől kora tavaszig az egészséges embereknek is ajánlják a megelőző mennyiségű D-vitamin szájon át történő bevitelét.
Csecsemők számára 400-1000 NE,gyermekeknek 1-6 éves korig 600-1000 NE, illetve 6 év felett 600-1000 NE, serdülőknek 800-1000 NE. Felnőttekn számára 1500–2000 NE, míg terhes nőknek 1500–2000 NE a magyar ajánlás. Túlsúly esetén megelőzésként a normál felnőtt adag legalább duplája (3000-4000 NE) szükséges. Ez az orvosi ajánlás a korábbi évekhez képest közel tízszeresére emelkedett.
Összefoglalva, a D - vitamin szerepe az emberi szervezetben
• Nélkülözhetetlen a csontrendszer és a fogazat kialakulásában
• Biztosítja az idegrendszer és a szív megfelelő működését
• Segít bizonyos rákbetegségek lelassításában vagy visszafordításában
• C- és A-vitaminokkal együtt szedve megelőzheti a megfázásos betegségek kialakulását
• gyorsítja a kötőhártya gyulladás, a romló fogak, és a törött csontok gyógyulását
• A D-vitamin-hiány csontvesztéshez, csontritkuláshoz vezet, súlyos hiány esetén pedig csontlágyulás is felléphet. D-vitamin-hiányosoknál megnő a csonttörések kockázata, a csontritkulásra szedett készítmények hatásossága csökken.
• Az alacsony D-vitamin-szint növeli a reumás ízületi gyulladások, az inzulinfüggő cukorbetegség és a sclerosis multiplex kialakulásának esélyét.
• A kutatások szerint a D-vitamin hiánya hozzájárul a szívelégtelenség kialakulásához, súlyosbodásához, megnöveli a magas vérnyomás és az érelmeszesedés kockázatát.
• Vesebetegségek esetén a D-vitamin-hiány kockázata fokozott, ezért a megfelelő D-vitamin-pótlás kiemelt jelentőségű.
• Emlőrák és vastagbéldaganatok kialakulása és lefolyása szempontjából a D-vitamin-hiány bizonyítottan rizikótényező.
• Gyermek-vállalás. Magzati és csecsemő-, illetve kisgyerekkori D-vitamin-hiányban az 1-es típusú cukorbetegség kockázata fokozódik.
• Felnőttkorban a D-vitamin-hiány növeli a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
• Depresszió ellenes hatása van, .Javítja a kalcium és a foszfor felszívódását