Ha változatos étrendet állítunk össze, annak része a fehérje, a zsír és a szénhidrát megfelelő arányban. Utóbbi kategóriába tartoznak az élelmi rostok.
Az utóbbi időben egyre többet lehet hallani különböző csatornákon a rostok fontos szerepéről.
Mik azok az élelmiszer rostok?
Az élelmi rostok olyan szénhidrátok, amik növényi alapú élelmiszerekben találhatóak meg;
gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban, dió-félékben, különböző magvakban, hüvelyes élelmiszerekben.
Az állati eredetű termékek nem tartalmaznak rostot.
Az étkezési rostok fajtái:
oldható és oldhatatlan rostok.
Az élelmiszerek mindkét fajta rostot tartalmazzák. A gyümölcsökben oldható, a gabona-félékben oldhatatlan formában van jelen.
1. az oldható rostok folyadékkal érintkezve gélszerű anyaggá alakulnak. Ezek lassítják a emésztést, ami a vércukorszint lassú, fokozatos emelkedését okozza az étkezések után, így fogyasztásukkal elkerülhető a szénhidrátéhség.
Az oldható rostok bevitele csökkenti a szívbetegség és a stroke kockázatát is. A szénhidrátokat a szervezet nem tudja lebontani, így tovább haladnak az emésztőrendszerben.
2. az oldhatatlan rostok kefeként szolgálnak a vastagbél számára. A szervezet nem tudja megemészteni, teljes egészében áthalad az emésztőrendszeren. Útközben vizet köt meg, felgyorsítja és megkönnyíti az emésztőrendszer működését.
Mennyi energiát tartalmaznak az élelmi rostok?
A rostokat az emésztő-enzimek nem tudják megemészteni, áthaladnak az emésztőrendszeren, nem képeznek energiát. Hasznosságukat nem az energia jelenti, hanem a fenti 1. és 2. pontban írt különböző jótékony hatásuk.
Felvetődhet a kérdés, melyik rost-féléket kellene előnyben részesíteni?
Szervezetünknek mindkettőre szüksége van. Szerencsére az élelmiszerek mindkét fajta rostot tartalmazzák. Tehát elegendő, ha váltogatjuk azokat.
A rostok az egészséges, jól működő emésztés elengedhetetlen összetevői.
Továbbá, a rostok prebiotikumként funkcionálnak, amivel a jótékony hatású bélbaktériumok táplálkoznak.
Szaporodásuk szempontjából rendkívül fontosak, mert nagyobb számban lesznek képesek leküzdeni azokat a nemkívánatos baktériumokat is, amelyek egészségügyi problémákat okozhatnak.
Az úgynevezett fermentált termékek a vastagbélsejtek elsődleges táplálékforrásai. Ezáltal megőrzik a bélfal egészségét és épségét, és megvédhetik azt, például gyulladt állapottól.
Amennyiben étrendünket nem sikerül úgy összeállítani, hogy megfelelő mennyiségű rost-anyag kerüljön a szervezetbe, étrendkiegészítő formájában is beszerezhetők;
Lejegyezte,
Barátfalvy Irén
2023.augusztus 31-én