Többször esett már szó hírleveleinkben anyagcsere-problémákról, emésztési nehézségekről. Ezek elsősorban étkezésünkkel, életvitelünkkel hozhatók összefüggésbe.
Nem hiába mondta már az ókorban Hippokratész: „Amit eszel, azzá leszel”
Elfogyasztott ételeink és kapcsolódó életvitelünk nagy mértékben befolyásolják életünket.
E téma kapcsán sokunk számára új kifejezés került előtérbe.
Hallott már Ön a FODMAP-ról? Mi ez tulajdonképpen, és miért nem hagyhatjuk figyelmen kívül?
Külföldi kutatók révén került az anyagcsere kutatás fókuszába, ez a mozaik szó.
Röviden olyan szénhidrátokat jelent, melyeket sok ember nem képes megemészteni. Tehát ezeknek a szénhidrátoknak a gyűjtő neve a FODMAP (fermentálható oligo-, di- és monoszacharidok, valamint poliolok).
Az ilyen embereknél a FODMAP körébe tartozó szénhidrátok emésztetlenül eljutnak a vastagbélbe és a káros bélbaktériumok táplálékává válnak.
Ennek hatására hidrogéngáz képződik, következményeként emésztési problémák hosszú sorát idézhetik elő.
Milyen tüneteket válthatnak ki a FODMAP-ok az arra érzékenyeknél? - teltségérzés - gázképződés - puffadás - gyomor-tájék fájdalmat - okozhatnak szorulást, de hasmenést is, mert folyadék-felhalmozási tulajdonsága is ismert. Sokan vannak, akik nem is tudnak róla, hogy esetleges nehéz emésztésüket a FEDMAP-ok okozzák. Különösen érzékenyek a FODMAP-ra az irritábilis bél-szindrómában szenvedők. |
A leggyakrabban fogyasztott FODMAP-ok az alábbiak;
- Fruktóz: gyümölcsökben és zöldségekben, valamint élelmiszerekhez adalékanyagként hozzáadva fordul elő.
- Laktóz: tejtermékekben található, tejcukor formában.
- Fruktánok: megtalálhatók sokféle élelmiszerben, többek között a gluténtartalmú gabonákban, mint pl. búzában, rozsban, árpában.
- Galaktánok: nagy mennyiségben fordulnak elő a hüvelyesekben.
- Poliolok: cukoralkoholok, - élelmiszerekben fordulnak elő.(pl. a xilit(ol), szorbit(ol), maltit(ol) és mannit(ol). Egyes gyümölcsökben és zöldségekben is megtalálhatók, édesítőszerként használják.
Mely élelmiszerek magas,- és melyek az alacsony FODMAP tartalmúak?
A táblázatbat nem tartalmazza teljes körűen a kétféle csoportba sorolt élelmiszereket. A felsoroltakon kívül léteznek más alacsony, ill. magas FODMAP-tartalmú ételek is.
Ha egy konkrét élelmiszer FODMAP-tartalmát szeretné megtudni, akkor próbáljon rákeresni a Google-ban a következőképpen: a kereső sorba először az élelmiszer nevét, közvetlen utána FODMAP-kifejezést írja be, pl. így: tejcsokoládé FODMAP.
Csökkentett FODMAP-tartalmú táplálkozás előnyei
Kutatásokat végeztek, az IBS-ben szenvedők kb. 75%-ának tüneteiben enyhülést hozott a csökkentett FODMAP-tartalmú táplálkozás.
Az enyhülés sok esetben igen nagy mértékű, és az életminőség jelentős javulásával jár együtt.
A csökkentett FODMAP-tartalmú táplálkozás ezen felül sok más, nem meghatározható eredetű emésztési probléma esetén is hasznos lehet.
És végül napvilágot láttak arra utaló kutatási eredmények is, hogy az ilyen táplálkozás gyulladásos bélbetegség (IBD), azon belül Crohn-betegség és fekélyes vastagbélgyulladás esetén is hasznos lehet.
A fentiekből látható, hogy a FODMAP-ok a leggyakoribb emésztési problémák közül gyakorlatilag minddel kapcsolatba hozhatók.
Első lépésként ajánlatos pár hétig teljesen elhagyni valamennyi ilyen ételt. Ha már megtapasztalta, hogy FODMAP-ok okozzák emésztési problémáját, ez az étrend akár már néhány nap alatt enyhülést hozhat bennük.
Az első néhány hét elteltével elkezdheti külön-külön, egyesével visszavenni étrendjébe az elhagyott ételeket, hogy megtudja, közülük melyek okozták panaszait.
Ha egy ételről kiderül, hogy komolyan zavarja az emésztését, akkor azt érdemes lehet végleg elhagynia.