Az emberi test immunrendszerének kulcsfontosságú része a Nyirokrendszer. Mégis keveset lehet róla hallani. Talán azért, mert a nyirokrendszer a
legkevésbé ismert rendszer szervezetünkben.
A nyirokrendszert a nyirokerek és s nyirokcsomók alkotják, melyek behálózzák egész testünket.
Minden testtájéknak, szervnek, szervrészletnek megvannak a maga regionális nyirokcsomói.
Az emberi szervezet főbb nyirokszervei: a mandulák, lép, csecsemőmirigy, féregnyúlvány, nyak, térdhajlat és a nyirokcsomók, melyek közül legfontosabbak az állcsonti, fül előtti, bordaközi, gerinc előtti, hónalji, csípőtáji és lágyéki nyirokcsomók.
A nyirokerekben keringő víztiszta vagy szalmasárga színű folyadék a nyirok, mely naponta kb. 2-3 liter mennyiségben termelődik.
A nyirokrendszernek három fő funkciója van;
1. Fenntartja a folyadék egyensúlyát a vér és a szövetek között, kiegészíti a vénás keringést a szövet közötti folyadék elvezetésében, valamint a nyirokcsomók kiszűrik a benne lévő káros anyagokat.
Majd a mellkas fő nyirokvezetékén keresztül bekapcsolódik a szív közelében lévő mellkasi vénába, így juttatva vissza a vérbe a folyadékegyensúly megtartása érdekében.
2. A szervezet immunrendszerének részét képezi és segít megvédeni a szervezetet a kórokozóktól, behatolóktól. Zseniális tulajdonsága, ha egyszer egy behatolót beazonosított, megjegyzi és újabb behatolás alkalmával fel is ismeri, azonnal megkezdi az ellenanyag termelését ellene.
Ezt a feladatát úgy tudja ellátni, hogy folyamatosan őrködik, innen ered az egészségünk őre elnevezése . Ugyanakkor nevezik a test szemetesének is, mivel a toxikus anyagok eltávolítását is végzi.
3. A nyirokereknek fontos szerepe van a tápcsatorna működésében is. Elősegíti a zsírok és zsírban oldódó tápanyagok felszívódását az emésztőrendszerben.
A nyirokrendszer fentebb olvasható feladatai okán, rendkívül fontos a nyirokrendszer optimális működése, testünk jólléte szempontjából.
Milyen problémák merülhetnek fel a nyirokrendszer működésében, milyen tünetekkel?
A nyirokrendszer nem működik megfelelően, ha a csomópontok, légcső, erek vagy nyirokszövet elzáródik, fertőződik, gyulladt lesz, vagy komolyabb betegség alakul ki bennük.
1.Leggyakoribb tünet az ödéma (duzzanat) a nyirokcsomókban. Miért duzzadnak a nyirokcsomók?
A nyirokcsomók két általános okból duzzadhatnak:
- Reakció egy fertőzésre: a nyirokcsomók reagálnak, amikor idegen anyag kerül az immunsejtekbe a fertőzött szövetekből kiáramló nyirkon keresztül.
- A nyirokcsomók közvetlen fertőzése: a csomók megfertőződhetnek és begyulladhatnak.
Mikor forduljunk orvoshoz?
-ha a nyirokcsomók 1-2 héten át duzzadtak
-ha egy duzzadt nyirokcsomó keménnyé válik, elszíneződik
-ha a duzzanatot láz, éjszakai izzadás vagy megmagyarázhatatlan súlycsökkenés kíséri.
2.Immunhiányos állapotok, vagy gyengült immunrendszer;
A nyirokrendszer nem megfelelő működése miatt a szervezet nehezebben tud védekezni a fertőzésekkel szemben.
Megnövekedett toxin jelenlét: A nyirokrendszer nem képes megfelelően kiválasztani a méreganyagokat, ami hozzájárulhat a krónikus fáradtság és más egészségügyi problémák kialakulásához.
3.Fokozott folyadékvisszatartás: Az elhanyagolt nyirokrendszer folyadék felhalmozódást okozhat a szövetekben, ami duzzanathoz (ödémához)vezethet. A bőr feszes és kemény lesz, és bőrproblémák fordulhatnak elő. Bizonyos esetekben folyadék szivároghat a bőrön keresztül.
A nyirokrendszer működésének leállása egy nap alatt végzetes. Anélkül, hogy a nyirokrendszer kiürítené a fölösleges folyadékot, szöveteink megduzzadnának, elveszne a vérmennyiség és nőne a nyomás.
Hogyan segíthetjük a nyirokrendszer megfelelő működését?
Fizikai aktivitással: Rendszeres testmozgás, például gyaloglás, séta vagy úszás, amely serkenti a nyirok áramlását.
Rendszeres légzőgyakorlatokkal, mert aktiválja a nyirokkeringést.
Masszázzsal: Nyirokmasszázs technikák, amelyek segítenek a nyirokcsomók megtisztításában.
Szaunával: hideg-meleg váltófürdővel.
Hidratálással: Bőséges, jó minőségű vízfogyasztás szükséges a nyirokrendszer megfelelő működéséhez.
Egészséges étrenddel: Rostokban, antioxidánsokban gazdag ételek fogyasztása, mint a bogyós gyümölcsök, zöld leveles zöldségek, ami támogatja a nyirokrendszer működését.
Böjt beiktatásával: legintenzívebb nyiroktisztító böjttel.
Alternatív terápiákkal: Akupunktúra vagy fitoterápia, melyek bizonyítottan segítenek a nyirokrendszer tisztításában és serkentésében.
Ehhez kapcsolódik egy otthoni kezelési mód nyirokrendszer érintettség okán, amikor ödémás, duzzadt lábon/kézen kell segíteni. A gyógynövény boltban megvásárolt szárított Iglice gyökérből este egy kis kanál mennyiséget tegyünk egy pohárba és 1 dl vizet öntsünk rá. Reggelre kiázik, reggeli előtt igyuk meg felét, reggeli után a másik felét. Kipróbáltan, bizonyítottan kiváló segítség.
Stressz kezeléssel: stresszcsökkentő technikákat, mint a meditáció vagy a légzőgyakorlatok, amelyek elősegítik a nyirokrendszer egészségét.
Egészséges életmóddal: dohányzás, alkohol- és koffeinfogyasztás mérséklése, mert negatívan befolyásolhatják a nyirokrendszer működését.
Vitamin - és/vagy ásványi anyaghiányos szervezet: Ha a szervezet kalcium-, és D-vitamin hiánnyal küzd, pótolni szükséges a jó nyirokkeringés érdekében.
Fontos vitaminok, ásványi anyagok: B-vitamin, béta-karotin, cink, szelén, C-vitamin, E-vitamin pótlása rendkívül fontos.
Külön figyelmet érdemel: a Myrobalan LYMPOID, nyirokrendszer- és vértisztító gyógynövény-komplex, 13 fő összetevőt, 100 %-os gyógynövényt tartalmazó készítménye. Továbbá a Sunrider világ-cég FortunaDelight készítménye, ami olyan gyógynövény ital, amely a nyirokér-rendszert tisztítja, segíti a szervezet saját kiválasztó funkcióit, s így hozzájárul a szennyező anyagok eltávolításához.. Ez az ital -kisöpri- a sejteket körülvevő nyirokérrendszert, szervezetünk szennycsatornáját.
Forrás: https://www.medicalnewstoday.com/articles/303087.php
Lejegyezte,
Barátfalvy Irén, 2024. december 31-én