A napokban egy újságcikkben a következő mondatot olvastam ;
"A WHO előre jelzése szerint 2020-ra az évente diagnosztizált új daganatos betegek száma másfélszeresére emelkedhet."
Rossz érzéssel töltött el, hiszen mi magyar emberek több ráktípus statisztikájának listavezetői vagyunk. Vagyis ez a prognózis minket még inkább érint.
Ez után a következő gondolatom mindjárt a hatékony megelőzősre terelődött.
Kezdeti stádiumban a daganatos megbetegedéseknek nincs konkrét tünete. Amikor klinikailag kimutatott a daganat, hagyományos orvoslás szerint a jelenleg elismert gyógymódokat alkalmazzák (kemoterápia, sugárkezelés), figyelembe nem véve azt, hogy a beteg immunrendszere, szervezete saját védekező rendszere, van-e olyan felkészült állapotban, hogy sikerrel fel tudja venni a harcot a betegséggel szemben. Ez alapján nem csoda, hogy sokszor kilátástalanná is válik az egyes daganatos betegek gyógyulása.
Mik a kockázati tényezők? - dohányzás - helytelen táplálkozás - kevés víz-fogyasztás - mozgásszegény életmód - stresszes életvitel - lelki teher - mértéktelen alkohol fogyasztás - méreg,- salakanyagok felhalmozódása - sav-bázis egyensúly felborulása - túlsúly - elhízás - bőrt érő sugárzás |
Mit értünk hatékony megelőzés alatt?
Az immunrendszer támogatását, olyan mértékű megerősítését, hogy az emberi szervezetben egy élet során (6x - 10x vagy még többször is) előforduló rákos sejtekkel szemben, minden alkalommal eredményesen fel tudja venni a harcot.
Mit tehetünk az immunrendszer támogatásáért?
1. Dohányzás megszüntetése
A daganatos betegségből eredő elhalálozások 1/3-a dohányzásnak róható fel.
Ma már több módszer létezik a leszoktatásra vonatkozóan. Nem elérhetetlenek, viszonylag rövid időt vesznek igénybe és belátható időn belül sikerrel végződhet, - érdemes megpróbálni!
Nem csak önmaga miatt, hanem szerettei, közvetlen környezete, a passzív dohányzás áldozatai miatt is.
2. Daganatmegelőző étrend kialakítása
Az egyszerű szénhidrátok, a cukrok bevitelének csökkentése ajánlott, mert a cukor táplálja a daganatot. A cukorbevitel megszüntetésével az egyik legfontosabb táplálékától fosztjuk meg a ráksejteket. Természetes cukorhelyettesítők használata javasolt, de ezek is csak nagyon kis mennyiségben. (méz, nádcukor, nyírfacukor, xilit, stb.) Az asztali só kifehérítésére vegyszereket használnak. Jobb megoldás a tengeri só .
A tej fogyasztása vitatott kérdés.
- Egyik álláspont szerint a tej a szervezetet nyálkaképződésre serkenti, különösen a gyomor-bél traktusban. A nyálka táplálja a daganatokat. A tej megvonásával a ráksejtek éheznek.
- A másik álláspont szerint a tej kiváló kalcium és D-vitamin forrás, ezért javallott a fogyasztása.
Viszont a savanyított tejtermékek fogyasztása egyértelműen javasolt, mert kedvező hatású a bélflórára.
A ráksejtek jól érzik magukat savas környezetben . A vörös húsok (marha és sertéshús) helyett inkább halakat és kis mennyiségben csirkét, pulykát, baromfi húst fogyasszunk. A nagy mennyiségű hús fogyasztása azért nem javasolt, mert a vágóállatok húsa -antibiotikumokat, növekedési hormonokat és parazitákat is tartalmazhatnak, amelyek mindegyike ártalmas lehet.
A friss zöldségeket, zöldségleveket, teljes kiőrlésű gabonát, magvakat, csonthéjasokat (dió, mogyoró stb.) és gyümölcsöket tartalmazó étrend segít a szervezetet átállítani lúgosabb kémhatásúvá, hogy az egyensúly fenn álhasson. A friss zöldséglevek biztosítják az élő enzimeket, amelyek könnyen felszívódnak, és 15 percen belül eljutnak a sejtek szintjére, hogy táplálják és erősítsék az egészséges sejtek növekedését. Az enzimek már 40 Celsius fokon elpusztulnak, ezért célszerű nyersen fogyasztani.
A húsokban lévő fehérje megemésztése nehéz, amihez a szervezetnek rengeteg emésztőenzimre van szüksége. A belekben maradó emésztetlen hús romlásnak indul, és további mérgező anyagok lerakódását okozza.
A daganatsejtek falát erős fehérjeréteg fedi. A húsevéstől való tartózkodás vagy kevesebb hús fogyasztása több enzimet szabadít fel, amelyek megtámadják a ráksejtek falát, ezzel lehetővé teszik a szervezetben lévő ölősejtek számára, hogy a rákos sejteket elpusztíthassák.
Ne feledkezzünk meg az Omega-3 zsírsavak jótékony hatásáról. Ezek pótlása nagyon fontos! Legnagyobb mennyiségben halakban, dióban, szőlőmag olajban, és általában hidegen sajtolt olajokban van. Miért olyan fontosak? Egyrészt megelőző hatásúak, másrészt gyulladás csökkentésben komoly segítséget nyújtanak, és kialakulásukat gátolják. Omega zsírsavak
Fontos a rákmegelőző étrendkiegészítők fogyasztása!
Weboldalunkon külön menüpontban vannak azok a termékek, melyeket célszerű étrendünkbe beiktatni. Kérem, tekintse meg a Rák ellenes szerek menüpont alatt.
3. Vízfogyasztás fontossága
Már szinte közhelynek számít, a több, illetve a megfelelő mennyiségű vízfogyasztásra való felhívás.
Nagyon fontos a tisztított, szűrt víz megfelelő mennyiségű napi fogyasztása, ami 10 kg testsúlyonként 3,33 deciliter vízet jelent, ez egy 70 kg-os testsúly esetén 2,5 liter.
4. Testmozgás
fontosságáról is nap mint nap lehet hallani. Ki-ki érdeklődési körének, beállítottságának, fizikai állapotának, idejének megfelelő mozgást feltétlen iktasson be.
Erre is sok lehetőség van. Akár egy egyszerű sétával, kirándulással, néhány bevált otthoni gyakorlattal, bármilyen testedzéssel! Az egészséges életvitelhez nélkülözhetetlen a fizikai aktivitás, amivel a sejtek szintjére több oxigént tudunk eljuttatni. A rákos sejtek oxigén dús környezetben nem tudnak burjánzani.
Ugyanakkor ne feledkezzünk meg a megfelelő pihenésről, és az elegendő alvásról sem
5. A stressz oldásról
szintén nagyon sok felé lehet olvasni, hallani. Több stresszoldó megoldás létezik. Ezt is úgy kell kiválasztani, kinek mi a leghatásosabb, melyik módszerrel tud nyugalmi állapotot elérni, mi az amivel leggyorsabban le tudja vezetni a feszültséget. Bár konkrét bizonyíték nincs arra vonatkozóan, hogy a stressz önmagába kiváltó ok lehet, de az biztos, hogy a stresszes állapot immunrendszer gyengítő hatással bír. Így közvetve mégis előidéző lehet.
6. A rák a szellem, a test és lélek betegsége, - szokták mondani.
Szinte minden ember cipel valamilyen lelki terhet, amit nehezen vagy nem tud megoldani, pedig megszüntetése rendkívül fontos volna, akár szakember segítségének igénybevételével. Köztudott, hogy a lelki betegség a testi betegség eredője is lehet, sőt előbb-utóbb azzá válik.
7. A mértéktelen alkoholfogyasztás
igénybe veszi a májat, mint első számú szűrőrendszerünket. Rossz hatással van az emésztésre, az agyműködésre és egyáltalán az emberi viselkedésre.
8. Méregtelenítés
amiről ugyancsak sokat lehet hallani. Valóban nagyon fontos, több szempontból is. A méreg - és salakanyagok gyengítik az immunrendszert.
A méregtelenítésnek is számtalan módja van. Ezt is saját magunknak kell kiválasztani, ami legjobban passzol mentalitásunkhoz, életvitelünkhöz.
9. A sav-bázis egyensúly
A köztudatban szintén sokszor előforduló téma a szervezet sav-bázis egyensúlyának létrehozása, megtartása. Savas közegben a rákos sejtek jobban fejlődnek és hamarabb daganattá alakulnak. Az egyensúly létrehozásának egyenes következménye az optimális immunrendszer.
10. Elhízás - túlsúly
Megállapított tény, hogy egyes daganat fajták kialakulásában az elhízás komoly szerepet játszik.
11. Bőrrák
Magyarországon évente 7-8000 bőrrákos eset derül ki. Nyáron, vagy akár télen is trópusi nyaralás alkalmával a bőrre káros ultraviola sugárzás, a bőrt ért fokozott direkt napfény komoly veszélyt jelent.
Érdemes ellene tenni!
A Magyar Rákellenes Liga szakértői az alábbiakban foglalták össze a megelőzés legfontosabb elemeit:
Ne dohányozzon, kerülje a mértéktelen italozást! Táplálkozzon egészségesen! Mozogjon és pihenjen, aludjon eleget! Teremtse meg a testi és lelki harmóniát! Ismerje meg testét, havonta végezze el az emlő/here és a bőr önvizsgálatát! Ha lakossági szűrésre hívják, menjen el!
A gyenge láncszem!
Ma már nagyon sok lehetőség van egészségünk állapotának felmérésére. Ez az egyik leghatásosabb módszer a megelőzéshez.
Az állapotfelmérés nem diagnózist állít fel, hanem feltérképezi szervezete működését, kiszűri azokat a szerveket, amelyek nem megfelelően működnek, megmutatja a szervezet gyenge pontjait. Kimutatható, ha krónikus gyulladás van a szervezetben.
A belső szervek aktuális funkcionaitásának ismerete alapján lehetőségünk van, hogy időben javíthassunk a gyengén vagy gyengébben működő folyamatokon. Ezzel megtámogatva immunrendszerünket.
Daganatos szűrővizsgálatokról ITT tájékozódhat.
Hol működnek ilyen állpotfelmérések?
Országszerte sok-sok helyen.
Nálunk, a Relax Stúdióban áprilistól fogadjuk kedves vendégeinket Magnetspace készülékünkkel, a fentebb írt egészségi állapotfelmérésre.
Bővebb tájékoztatás a következő havi hírlevelünkben...
Lejegyezte;
Barátfalvy Irén