A jobb felhasználói élmény biztosítása érdekében sütiket használunk...

ELFOGADOM
20 éve az egészségmegőrzés szolgálatában
Kategóriák

Gyógyír a térdfájásra

A térdfájdalom életkortól függetlenül bárkinél előfordulhat. Általában más a fájdalom oka a fiatalabb korosztályhoz tartozóknál, és más az idősebbeknél. Felmérések szerint nagyon sok embert érint.

A térd az egyik legbonyolultabb emberi testrész. A térddel is úgy vagyunk mi emberek, hogy amíg nem fáj, nem törődünk vele. A legnagyobb terhelésnek kitett szervünk, amire ráadásul egész életünkben teljes testsúlyunkkal nehezedünk, több odafigyelést érdemelne.

 

Leggyakoribb térdproblémák

A térdkalács ficama

Egyik oka lehet a térdkalács, illetve a combcsont térdízületi végének veleszületett fejletlensége. A ficam mindig kifelé/oldalra történik, és minden térdhajlításnál bekövetkezhet.Általában környezetében duzzanat keletkezik.

Egy másik eredetű ficam, általában egy rossz mozdulatot követően alakul ki, ezt követően azonban már bármikor,  váratlanul  újra megtörténhet. Ilyenkor  a térdkalács kiugrik a helyéről.  Ez a fajta ficam önmagától is képes panaszmentessé válni, 1-2 héten belül. Térdrögzítő alkalmazása segít a problémán, valamint pihentetés és porcépítő étrendkiegészítő alkalmazása.

De előfordulhat, hogy helyretétele válik szükségessé,  ami műtéti beavatkozással történik. 

Térd duzzanatok

Gyermek- és felnőttkorban is előfordulnak a térdhajlatban vagy térd alatt jelentkező  duzzanatok, ciszták, amelyek ízületi folyadékot tartalmaznak. Csaknem mindig fájdalmatlanok, a térd mozgásait nem gátolják. Néha minden kezelés nélkül elmúlnak, de az otthoni pihentetés, hidegborogatás jótékony hatású. Ha pár napon belül mégsem múlnának, mutassuk meg orvosnak.

Térd-szalagsérülések

Előfordul, hogy hirtelen nagy terhelés éri a térdet, és a szokásos mozgásnál nagyobb erő készteti elmozdulásra. Ez általában az oldalszalagok sérüléseit idézi elő. Az ízületi porcok (meniscusok) sérülése hajlítást, feszítést és csavarást tartalmazó mozgások kapcsán következik be.

A nagy terheléses igénybevétel és térdünk bonyolult felépítése miatt,  a térd sérüléseknek egyik leginkább kitett ízületünk. Szabályos mozgathatóságát a szalagoknak köszönhetjük, ezek biztosítják a normál mozgás stabilitását, az izmokat az ízületekhez rögzítik. Ezek szakadásakor a térd instabillá válik, ilyenkor a járás is bizonytalan lesz. Az oldalszalagok szakadásakor a térd oldal felé mozdul. Ilyen sérülések rendszerint küzdősportoknál, síelésnél és egyéb sportolásoknál történnek. Nagyon fájdalmasak, orvosnak minél hamarabb látnia kell. Gyógyulása elég hosszadalmas, akár egy évet is igénybe vesz.

Nyáktömlő gyulladás (bursitis)

A testben lévő izmok, csontok, inak közt úgynevezett nyáktömlők helyezkednek el, melyek a csontokon való könnyed, akadálytalan mozgást biztosítják. A térdnél. több nyáktömlő is található, a térd mögött illetve elől, így ez a rész különösen ki van téve nyáktömlők gyulladásának, amikor nagy mennyiségű folyadék, esetleg vér halmozódik fel a bursa (nyáktömlő) zsákjában. A nyáktömlők ekkor begyulladnak, megdagadnak, fájdalmasan feszülnek.Hátterében hosszan tartó terhelés, térdelés, fertőzés vagy sérülés állhat. Kezelése a végtag kíméletéből és gyulladáscsökkentők szedéséből áll.
Tünetei:
duzzanat
a térd meleg tapintású, vörös színű
mozgáskorlátozottság.
Ha  a gyulladás a pihentetés és gyulladásgátlók szedése ellenére tovább terjedne,  orvoshoz kell fordulni vele.

Íngyulladás

 térdízületen tapadó izmok inainak gyulladása miatt is jelentkezhet térdfájdalom. 
Az íngyulladás (tendinitis) az izmokat és a csontokat összekap­csoló erős szalag, az ín gyulladásos megbetegedé­se.  többnyire éles fájdalommal jár. Fontos a fizikai kímélés, gyulladáscsökkentő kezelése,
háton fekve polcoljuk alá a lábunkat párnákkal..
A fájdalom és a gyulladás enyhítése érdekében csomagol­junk egy jégtömlőt törülközőbe, majd négyóránként tegyük a fájó ízületre 10-20 percig.

A térdízületben lévő porcok (meniscusok) is sérülhetnek,

A térdízület sérülése során porckárosodás következik be, de nem az ízületi felszínt borító üvegporc sérül, hanem a két C alakú rostos porcból álló képződmény – a meniscus –  elszakad, vagy bereped.  

A térd hirtelen megcsavarodása miatt, ez gyakori síelés, teniszezés, futballozás kapcsán. Jellemző az igen erőteljes fájdalom, a térd kattogni kezd, egyes esetekben nem is mozgatható.

A sérülés mértékétől függően, enyhébb esetben terápia lehet a térd kímélése, mozgáskor térdvédő használata, súlyosabb sérülések esetén műtéti beavatkozásra is szükség lehet.

Ízületi kopás (ostheoarthritis)

az osteoarthritis, azaz a kopásos ízületi gyulladás, vagy egyszerűen porckopás nem vezethető vissza egyetlen egyértelmű okra. Kialakulásában genetikai és életmódbeli tényezők egyaránt szerepet játszanak.
Genetikai okokból előfordulhat, hogy a csontok és az ízületek nem szabályosan kapcsolódnak egymáshoz, így a porcok a normálisnál gyorsabban elkopnak.Ugyanakkor az étkezési, alvási, testmozgási szokásaink, esetleges káros szenvedélyeink – is legalább ilyen jelentős mértékben hozzájárulnak.
Hozzájárul továbbá a túlsúly. A test súlyának nagy részét  a térd viseli, így a túlsúly plusz megerőltetést róa térd ízületeire. Minden egyes felszedett kiló négy kilóval több hordott súlyt jelent a térd számára.

 Azok, akik fiatalkorban versenyszerűen sportoltak, illetve térdsérülést szenvedtek el, akik túlsúlyosak vagy térdük alaki eltérést mutat („O-láb”, „X-láb) különösen hajlamosak osteoarthritis kialakulására. Az elváltozás lényege a porcok erőteljes kopása, elvékonyodása következtében, az ízület mozgatásakor az ízületi felszínek egymással dörzsölődnek, ez által  rongálódnak, mindez a tapasztalható „térdropogás” mellet, igen erőteljes fájdalommal is jár. A térdfájdalom mellett jelentkezhet még  ízületi merevség, duzzanat. A folyamat lassítható a túlsúly esetén a testsúly csökkentésével, valamint speciális porcépítő készítmények szedésével.

Rheumathoid arthritis

Ez az arthritis egy speciális formája, ami ún. autoimmun betegség.  Lényege, hogy az immunrendszer túlműködése következtében sok-ízületi károsodás alakul ki, (emellett a szervezet más szervei is érintettek lehetnek a betegség részeként). A folyamat során mind az ízfelszínek, mind az ízületi tok károsodik, az ízületek mozgása beszűkül, fájdalmassá válik, előrehaladott esetben deformitás és teljes ízületi merevség alakul ki.

A térdfájdalom lelki okai

Tudta, hogy a térdfájdalomnak lelki okai is lehetnek?

- Ha a térd nem működik megfelelően okozhatja, hogy konfliktus-helyzetben vagyunk valakivel

- Ha a térdben folyadék van, elfojtott érzelmek okozhatják

- Térdsérülést okozhat, ha fizikumunkat alábecsüljük, avagy önbecsülés hiánya.

 

Otthoni terápiák;

több féle lehetőség van a térdfájdalom enyhítésére.

- A torna, ami lehet séta vagy víz alatti láb-torna,  - eredményes lehet az enyhébb térdfájás kezelésében. Fontos, hogy olyan gyakorlatokat válasszunk, amelyek kímélők, nem terhelik meg a térdet.

- Ne mulasszuk el a felkelés előtti, egyszerű láb bemelegítő  mozgást; mindkét lábfejünkkel végezzünk legalább ötször körzést jobbra és balra is, majd lábujjainkat feszítsük felfelé, majd a sarkunk irányába nyújtó mozgást végezzünk. 

- Ha van alkalmunk mágnesterápiás kezelésre, hasznos lehet és a gyógyulást felgyorsíthatja

- A "Csont, porc ízület" menüpontban vannak azok az étrend-kiegészítők, melyek hatékony segítséget nyújthatnak. 

- Jótékony hatású és fájdalom csökkentő a Sunbreeze olaj vagy balzsam, bedörzsölésre

- Egyes esetekben kellemes hatású a Holt-tengeri iszap pakolás

- Jó hatású a borogatás, könnyen elkészíthető: Aprítsunk fel 2 evőkanál friss gyömbérgyökeret, keverjük 5 dl forrásban lévő vízhez, és hagyjuk ázni 20 percig. Mártsunk bele egy ruhadarabot, csavarjuk ki, majd 5 percre tegyük a fájó ízületre. Ismételjük naponta három-négy alkalommal.

- Gyulladás és fájdalom csökkentésére szedjünk kurkumaport.

- Zselatin-pakolás; Az étkezési zselatint a csomagolásra írt módon elkészítjük, ha kihült a fájó térdre kenjük, bemasszírozzuk. Leghatásosabb, ha a rákelt massza teljesen beszívódik.

- A húzódás, rándulás, zúzódás ellátásánál ne mulasszuk el az alábbiakat:

  1. jegelés, a duzzanat csökken, a fájdalom is enyhül

  2. fáslizás, rögzíti az ízületeket, de ne túl szorosra tekerjük, nehogy a vérkeringést akadályozzuk

  3. polcolás, ilyenkor az ízületet a szív szintjénél magasabbra kell emelni

  4. pihentetés, a sérülést követő három napban pihentetni kell.

 

Mikor menjünk orvoshoz?

Ha mozgásunkat, napi életvitelünket jelentősen korlátozza a térdfájdalom, ha láthatóan külső jelei vannak a sérülésnek, ha járásunk erős fájdalommal jár és mozgás túlságosan megterhelő, keressük  fel egy mozgásszervi szakembert! Ha a fájdalom mellé nem társul duzzanat, és a járást nem nehezíti jelentősen, akkor várhatunk néhány  napig, mert lehet, hogy magától gyógyul.

Ha krónikus a fájdalom, megpróbáltunk több féle terápiát és nem tapasztalható javulás, meg kell orvosnak mutatnunk.

Az orvos javaslata alapján fiziko-terapeuta vagy gyógytornász segítségét is kérhetjük, akik megtanítják a térd körüli izmok erősítésére szolgáló legjobb gyakorlatokat. Tudni kell, hogy a súlyfelesleg fokozott terhet jelent a térdízületek számára, ezért túlsúly esetén néhány kilogrammos fogyás is enyhítheti a panaszokat.

 

Lejegyezte: Barátfalvy Irén