A jobb felhasználói élmény biztosítása érdekében sütiket használunk...

ELFOGADOM
20 éve az egészségmegőrzés szolgálatában
Kategóriák

Ízületünk védelmében

Ki ne hallott volna az ízületi gyulladásról? Talán már érzékelt is ilyet vagy a családjában előfordult másokkal, vagy közvetlen ismerősei körében.

Az ízületi gyulladás a test ízületeit érintő egy vagy akár több helyen kialakult gyulladás gyűjtő neve.

A gyulladás a szervezet természetes válasza a szöveteket ért irritációra vagy sérülésre.

A gyulladás lehet heveny (akut) vagy idült (krónikus), és egy vagy több ízületet is érinthet.

 

Mi válthatja ki az ízületi gyulladást?

 Általában túlterhelés idézi elő, de számos külső és belső hatás is állhat ennek hátterében, akár az oxidatív stressz is kiválthatja.

Az ízületi gyulladásra szokták mondani, korral jár. Kétségtelen, hogy az ízületi gyulladás a felnőtt, illetve az idősebb korosztály érinti inkább, de gyerekeknél is előfordulhat.

Az egyre gyakrabban jelentkező mozgásszervi panaszok arra is felhívják a figyelmet, hogy ízületeink extra támogatást és odafigyelést igényelnek.

Milyen tünetei vannak az ízületi gyulladásnak?

 Bárhogyan alakult is ki az ízületi gyulladás, az biztos, hogy fájdalommal jár. Különösen akkor, ha terhelés éri.

Lehet duzzadt, kipirosodó bőrfelület, érezhető az ízület melegedése, sőt hőemelkedéssel vagy lázzal is járhat.

 Megelőzés;

 A megelőzésnél nincs fontosabb! Hogyan óvjuk ízületeinket?

  •     Öltözzünk melegen, vigyázzunk, hogy hideg ne érje az ízületeinket akár egy kis időre is.
  •     Hordjunk kompressziós zoknit és kesztyűt, mert ezek javítják a keringést a lábakban, kezekben és bent tartják a meleget.
  •     Mozgassuk át magunkat rendszeresen, ne hanyagoljuk el a napi mobilizálást. A mozgásszegény életmód ízületi merevséget és izomgyengeséget okoz, fokozva a fájdalmakat.
  •     Hidegben is maradjunk hidratáltak – igyunk legalább napi 2 liter tiszta vizet, vagy a folyadékbevitel egy részét fedezzük finom teából.
  •     Támogassuk ízületeink egészségét célzott tápanyag-bevitellel például gyulladáscsökkentő tápanyagokkal, és

Kollagénnel, Glükozaminnal, Omega-3 tartalmú ételekkel, Gyulladás-csökkentő táplálék-kiegészítőkkel;

                                                                                       

Az egészséges életmód fenntartása sokat segíthet a visszatérő ízületi gyulladások kezelésében, illetve az állapotromlás megelőzésében. Ez magában foglalja az egészséges táplálkozást és a testsúly egészséges szinten tartását, valamint a rendszeres testmozgást (a túlzottan megerőltető gyakorlatok kerülésével).

 Ha kialakult a gyulladás, kezdjük gyógynövényes, otthoni kezeléssel

 Amennyiben terhelés közben jelentkezik a fájdalom, törekedjünk a nem gyógyszeres eljárásokkal történő kezelésekre, illetve gyógynövény alapú szerek használatára,

Az ízületi gyulladások természetes gyógymódokkal otthon is kezelhetők, többféle módon is.

         1.   Belsőleg, gyógyteákkal: Csalán, aranyvessző, nyírfalevél, fűzfakéreg vagy nyárfalevél, mezei zsurló vagy gyermekláncfű egyenlő arányban történő keverékéből készült, ötféle növény főzetének rendszeres (napi háromszori) fogyasztása, csökkentheti a fájdalmat. A cickafark, diólevél és kamillavirág egyenlő arányú keverékéből készült tea csökkenti a gyulladást.

          2.    Külsőleg, gyógynövényes készítményekkel: Reggel és este árnika- vagy feketenadálytő-kenőccsel, körömvirág krémmel történő kenegetés. A gyógynövény kivonatot tartalmazó krémek remekül kiegészítik a belső kezelést. Alkalmazzunk helyileg gyógynövényes kenőcsöt, amely gyulladáscsökkentő és vérbőséget előidéző gyógynövények kivonatait tartalmazza. Ilyenek a vadgesztenye krém, a körömvirág krém, de jótékony hatású az árnika és a menta is, melyek gyulladáscsökkentők és vérbőséget okoznak.

 Az 1-2 . pontban a gyógyhatású készítmények kaphatók webáruházakban, bio-boltokban, gyógyszertárakban. Gyógyszerésszel is egyeztethetünk a        választásban.

        ​3.   Jeges borogatás: Télen gondolni sem merünk rá, nyáron viszont ki lehet próbálni jégtasakkal (megteszi a tört jég is vagy egy zacskó fagyasztott zöldség) történő hűtést.  A jég és a bőrünk közé mindig tegyünk egy vékony törülközőt, nehogy túl hűtse a bőrünket. Tegyük a jeges borogatást a fájó testrészre pár másodpercig, majd ismételjük. A jeges terápia rendszeres alkalmazásával csökkenthető az irritáció és a fájdalom.

          4.   Rendszeres testmozgás: Rendkívül fontos a mozgás. Kétségtelen könnyebb és jobb a nyári lehetőség adta választás:  Az úszás, a kora reggeli a kocogás, de egy nagyobb séta/gyaloglás is megteszi. Ez utóbbi télen is alkalmazható.

Azt is érdemes figyelembe venni, hogy a sport, akkor is, ha kímélő, segít leadni a felesleges kilókból. Így csökkenni fog az ízületeket érő terhelés is.

A rendszeres testmozgás előnyei: 

 segít a testsúly egyensúlyban tartásában;

 erősíti az izmokat (ami javítja az ízületek tartását),

 csökkenti az ízületek merevségét, feszültségét,

 elősegíti a testi-lelki jóllét fenntartását;

 javítja az ízületek vérellátását.

 A megfelelő típusú és szintű testmozgást az ízületi gyulladás típusától függően kell megválasztani, a fájdalmas ízületet nem szabad megerőltetni!  

           5.    Antioxidánsok: A legújabb klinikai vizsgálatok igazolták, hogy a C-vitamin és más antioxidánsok védik és erősítik az ízületeket.

Megelőzés szempontjából lényegesek, hiszen csökkentik az ízületi gyulladás kialakulásának a kockázatát, de a súlyosbodás is kiküszöbölhető.

A nyári gyümölcsök, zöldségek között különösen sok az antioxidánsban gazdag: bogyós gyümölcsök, paradicsom, brokkoli, spenót, babfélék, fokhagyma, répa ‒ kihagyhatatlanok azoknak, akik a táplálkozás útján is szeretnének javítani a közérzetükön.

Mikor forduljunk orvoshoz?

 Fel kell keresni a reumatológiai szakrendelést, ha olyan ízületi fájdalmat tapasztal, amely egyértelműen beazonosítható ok (például baleseti sérülés, sportolás) nélkül kezdődött, néhány napnál tovább tart, és duzzanatot, bőrpírt, ízületi melegséget okoz, illetve fájdalommal jár. Ha mozgásszervi problémákat is okoz, feltétlen szükséges szakorvos vizsgálata, illetve kezelési instrukciója,  gyógyszer felírása.

A gyógyszeres kezelés mellett jelentős segítséget nyújthat célzott mozgás, a fizioterápia, a mágnesterápiás kezelés, a fényterápia, testsúly-rendezés, egyes étrend-kiegészítők.

 

Lejegyezte,

Barátfalvy Irén, 2025. január 31-én