Sokszor lehet olvasni/hallani, hogy nyári időszakban nem szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat és egyéb immunrendszert erősítő étrend-kiegészítőket fogyasztani, mert élelmiszereink tartalmazzák azokat.
Néhány gondolat erről, amit érdemes megfontolni.
Köztudott, hogy a táplálkozás fontos szerepet játszik a vitaminszükségletünk kielégítésében. A vitaminok lényege, hogy az emésztőcsatornából felszívódnak és támogatják a szervezet különböző életfolyamatait. A vitaminok szükségességére, a hiányuk hatására kialakuló közérzeti változás vagy betegség fellépése hívja fel a figyelmet. Vitaminokról a 2013 évi március havi hírlevelünkben írtunk: http://www.relaxbolt.hu/vitaminok_fontossaga_42
Mikor beszélünk optimális vitaminbevitelről?
Akkor, ha a vitaminok mennyisége olyan mértékű, hogy kielégíti a szervezet normális működéséhez szükséges mértéket. Nos, erre szokták azt mondani, amire a bevezetőben utaltam, hogy a friss gyümölcsök, zöldségek megjelenésének időszakában, ha abból ideális mennyiséget fogyasztunk, az elegendő vitamin-mennyiséget képvisel.
Sajnos ez nem ilyen egyértelmű! Miért nem?
Erre egy könnyen érthető példa; mindannyian tudjuk, hogy a gyümölcs rendkívül egészséges. Elfogyasztása után elégedettséggel nyugtázzuk, hogy vitamint juttattunk szervezetünkbe. De mennyit? Ez az, ami meghatározhatatlan. Ugyanis egy érett frissen leszedett gyümölcs valóban sok C-vitamint tartalmaz, de ha megvásároljuk az üzletben, fogalmunk sincs róla, hogy azt mikor szedték le. Amíg az üzlet polcaira kerül, eltelhet 3-4 nap is, sőt vásárolhatunk akár 30-40 nappal korábban szedett gyümölcsöt is, amit fél-érett állapotban szedtek le. Előfordulhat, hogy a 4 napig tárolt gyümölcs vitamin-tartalma már felére csökkent. Ugyanakkor a gyümölcsök magas C-vitamin tartalma relatív, mert ahhoz, hogy napi 1000 mg ideális C-vitamin igényt fedezzük, bizony elég sok gyümölcsöt el kellene fogyasztanunk. (l: lentebb)
Egy másik példa; a különböző környezeti,- vagy állapotváltozások kapcsán más-más mennyiségű vitamin-szükséglete van szervezetünknek. Ha több cukor-tartalmú ételt vagy italt fogyasztunk, több B1 vitaminra van szükségünk, amit a fogyasztott táplálékok nem is tartalmaznak.
Ha valaki intenzív sportolásba kezd, megint más a vitaminszükséglete.
Amennyiben fokozottan stresszessé vált életvitele, megint csak több vitamint igényel szervezete.
Ezek a példák azt igazolják, hogy bármennyire is egészségesek a természetes vitamin-források, lehetséges, hogy nem elegendőek, ezért nem nélkülözhető a pótlásukról való gondoskodás. Annál is inkább, mert szervezetünk azok legnagyobb részét nem tudja előállítani.
Néhány példa a gyümölcsök vitamintartalmára vonatkozóan;
Kiwi / db C-vitamin tartalma: 75 mg
Narancs vagy citrom / db C-vitamin tartalma: 53 mg
Egy átlagos méretű paradicsom / db C-vitamin tartalma 25 mg
Könnyen felmérhető,
hogy mennyi gyümölcsöt kellene elfogyasztani ahhoz, hogy a napi 1000 mg C-vitamin szükségletet fedezni tudjuk (pl, körülbelül 40 db paradicsomot vagy 2 kg narancsot vagy 13 db kiwit.)
A vitaminok mellett szervezetünkben szintén kis mennyiségben előforduló, energiát nem szolgáltató, ugyanakkor nélkülözhetetlen anyagok a makro- és mikroelemek. Hiányuk esetén számtalan tünetet jelezhet a fáradékonyságtól a szexuális zavarokig. Sokszor eszünkbe sem jut, hogy ezek a milligrammnyi mennyiségben előforduló elemek ilyen fontos szerepet játszanak. A makroelemek csoportjába tartozik a Na, K, Ca, Mg, P. A mikroelemekhez soroljuk a vasat, a cinket, a mangánt, a rezet, krómot, szelént, jódot.
Amikor vérvétel alkalmával szembesülünk egyes vitaminok vagy ásványi anyagok hiányáról, klinikai vitamin-hiányról van szó. Ne várjuk meg, amíg betegség jelzi, hogy vitaminokból, ásványi anyagokból nincs elegendő szervezetünkben. Ma már számtalan olyan készítmény van, melyekkel pótolni lehet, a szervezet hiányállapotát.
Szent-Györgyi Alberttől
,,Ha pontosan megértjük a vitaminok működését és megfelelően alkalmazzuk őket, akkor az emberi szenvedést olyan mértékben tudjuk majd csökkenteni, amit ma még a legnagyszerűbb elme sem képes elképzelni."
Forgalmazott készítmények az Ásványi anyagok, nyomelemek és vitaminok menüpontban érhetők el.
Lejegyezte: Barátfalvy Irén