Az emberi test legismeretlenebb rendszere: a nyirokrendszer. Általában keveset tudunk róla, és szinte csak akkor kerül az érdeklődés középpontjába, ha komolyabb tüneteivel jelzi, hogy a működésében zavar állt be. Pedig a szervezetben rendkívül fontos szerepe van, az optimális egészség fenntartásának támogatásában.
A nyirokrendszer fő feladata, hogy állandóan felügyelje testünk minden részét és rögtön észre vegye az esetleges fertőzéseket, kórokozókat, behatolókat, majd a beazonosítás után megszabadítsa a szervezetet tőlük. Zseniális tulajdonsága, ha egyszer egy behatolót beazonosított, megjegyzi és újabb behatásakor fel is ismeri, azonnal elkezdi az ellenanyag (antitest) termelést ellene. Ezt a feladatát úgy tudja elvégezni, hogy folyamatosan őrködik, innen származik az egészségünk őre elnevezése is. Ugyanakkor nevezik a test szemetesének is, mivel feladata a toxikus anyagok eltávolítása.
A nyirokrendszer a szervezet második keringési rendszere, a vérkeringéssel szoros kapcsolatban áll, részt vesz a vérkeringés és immunrendszer munkájában.
Az emberi test nyirokrendszere
Az őrző-védő feladatán kívül a nyirokrendszernek naponta keletkezett 3 liternyi nyirokfolyadék, elszállításáról is gondoskodnia kell.
A nyirokrendszer a bőr alatt található, behálózza az egész testet, majd a mellkas fő nyirokvezetékén keresztül bekapcsolódik a szív közelében lévő mellkasi vénába, így juttatva vissza a szövetekből felszabaduló anyagcsere termékeket a vérkeringésbe.
A nyirokcsomók kiszűrik a benne lévő káros anyagokat. Az így megszűrt nyirok kerül vissza a vérbe, a folyadékegyensúly megtartása érdekében.
Hol vannak a nyirokcsomók?
nyak, hónalj, lágyék, térdhajlat (fenti képen láthatók)
a test egy részének fertőződése esetén ezek a nyirokcsomók megduzzadnak, érzékennyé válnak. Duzzanatuk esetleg kívülről is láthatók.
A nyirokrendszer feladatait három csoportba lehet sorolni:
visszaszállítja a szövetek között lévő folyadékokat az erekbe,
immunsejteket termel és biztosítja az immunvédekezést
az emésztőrendszer méregtelenítő folyamatában is részt vesz. A bélbolyhok a nyirokrendszer részei és a zsírban oldódó méreganyagok eltávolítását végzik
Az izommozgás biztosítja a nyirokáramlást
A nyirokrendszert az ember saját mozgásával működteti, ha nem mozgunk, a nyirokkeringésünk leáll.
A napi kb. 3 liter sejtközi folyadék egy része, amely a keringés hiányában megreked, duzzanatokat hozhat létre. Nem véletlen, ha naphosszat ül valaki, estére a lábai megduzzadnak.
Érdemes tehát odafigyelni a karbantartására.
Az egyik leggyakoribb probléma a hajszálerek elzáródása. Ezt okozhatják a fenti okok is, de megnövekedett sejtek, vagy sérülések is. Ilyenkor a sejtközi folyadékot vagy egyáltalán nem, vagy csak lassabban tudja elszállítani a nyirokrendszer. Mivel azonban a folyadék képződése nem áll meg, ilyenkor duzzanatok, úgynevezett nyirokrendszeri pangások jönnek létre.
Sokszor ez az oka a feldagadt végtagoknak, ödémás, vizenyős felületeknek.
Hogyan segíthetjük a nyirokkeringést?
- szabad levegőn végzett mozgással
- rendszeres légző-gyakorlatok végzésével (aktiválja a nyirokkeringést)
- nyirokmasszázzsal
- szaunával, hideg-meleg váltófürdővel
- vitalitásnövelő (chi) készülékkel
- legintenzívebb nyiroktisztító böjttel
- 2-3 liter jó minőségű, szűrt vízzel
- ha a szervezet kalcium-, és D-vitaminhiánnyal küzd, a nyirokrendszer sokkal nehezebben látja el feladatát, pótlása szükséges
- vitamin,- ásványi anyag készítményekkel pótoljuk a hiányt, fontosak: B-vitamin, béta-karotin, cink, szelén, kalcium, C-vitamin, E-vitamin,
- étkezéssel serkentik; árpa, rizs, hajdina, zab, búza, olajos magvak, gyümölcs - és zöldségfélék,
- gyógynövényekkel: aloe, citromfű, búzafű, csalán, gyömbér, hibiszkusz, zsálya, zsurló, algák, medveszőlő, kakukkfű, kasvirág, diólevél-tea, szurokfű
- Nyirokérrendszer salaktalanítása- Fortuna Delight tea
Nyiroködéma
Ödéma (szövetközti vizenyő) akkor alakul ki, ha megbomlik a szövetközti folyadék termelődésének és elvezetődésének az egyensúlya. Ilyenkor a szövetek közötti térben vizenyő szaporodik fel.
A nyiroködéma általában nem az egész testre hat, hanem csak 1-1 testrészre.
1. Lehet primer, amikor veleszületett, gyengébben fejlett a nyirokrendszer.
2. A másodlagos nyiroködémának sok kiváltó oka lehet;
-szívelégtelenség
- veselégtelenség
- tüdőödéma
- májbetegség
- alacsony vérfehérje-szint miatt kialakuló ödéma (autoimmun-betegség, Crohn-betegség, lisztérzékenység)
- vénák megbetegedése
- vénabillentyű elégtelenség
- kopásos ízületi betegségek következtében alakul ki
- fertőzéses betegségek hatására, orbánc
- vírusos nyirokcsomó gyulladás
- ortopédiai műtét következményeként (poszttrauma)
- kezek, lábak megduzzadása
A nyiroködéma a nőket négyszer gyakrabban érinti, mint a férfiakat.
Ha a nyirokkeringés helyre állítása megvalósul, sok esetben a vele járó szervi problémák működésében is javulás mutatkozik.