Minden év szeptember utolsó vasárnapján, idén szeptember 24-én a
SZÍVÜNK NAPJA - a Szív Világnapja
alkalmából több rendezvénnyel hívták fel a figyelmet a szív,- és érrendszeri megbetegedések gyakoriságára. Cél, hogy az üzenet jusson el minden emberhez. Azokhoz is, akik nem érintettek. Soha nem lehet tudni, mikor következik be egy kritikus állapot, akár személy szerint, akár közvetlen környezetünkben.
1. Miért fontos a fokozott figyelemfelhívás?
Korábbi statisztikai közlemények szerint Magyarországon naponta hetvenen szenvednek szívhalált. Ily módon többen halnak meg, mint balesetben és egyéb eredetű megbetegedésben együttesen. Sokáig az időskor betegségének tartották. Ma már köztudott, hogy a fiatalabb korosztályt is érintheti. Régebbi tapasztalat szerint a legérintettebbek a 35 év feletti férfiak voltak. Mai tapasztalat viszont azt mutatja, hogy azonos a nők és férfiak elhalálozási aránya, sőt arra tendál, hogy a nők irányába tolódik az arány. Nem véletlen, hiszen köztudott, hogy a nők általában több fizikai és lelki terhet cipelnek, valamint nagyobb a tűrőképességük. Miért jelent ez magasabb rizikófaktort? Azért, mert sokszor előfordul, hogy a magasabb fájdalomküszöbbel rendelkező nők könnyebben hagynak figyelmen kívül kisebb tüneteket, ami esetleg szívelégtelenségre utalt. Az ilyen lezajlás nem múlik el nyomtalanul, és az esetleges következő alkalommal már súlyosabb hatással bír. Ezen kívül pedig nem számszerűsíthető azoknak a száma, akiket egyéb módon érint a szív, - és érrendszeri betegség. Közöttük lehetnek akár munkaképtelenek vagy naponta kellemetlen közérzettel, vagy rossz életminőségben élők.
2. Milyen jelzések utalhatnak szívvel kapcsolatos problémákra vagy szívelégtelenségre ?
Amennyiben gyakori a krónikus fáradtság-érzet, a légszomj, ödémák, feldagadt végtagok, szegycsont-táji, vagy a hátba kisugárzó gyomor-táji fájdalom többször jelentkezik, a panaszok a koszorúér betegségére utalhatnak, ezért ki kell vizsgáltatni.
Akik dohányoznak, túl stresszesek, cukorbetegek, magas vérnyomással élnek, vagy a családban előfordult szív-és érrendszeri megbetegedés fokozottabban figyeljenek testük jelzéseire. Ezek mind rizikófaktorok lehetnek.
Ha orvoshoz megy valaki fenti panaszokkal, hagyományos módon legelőször vízhajtó gyógyszert kap. A szövetekben visszatartott vizet kihajtja a szervezetből, de vele együtt az ásványi anyagokat, nyomelemeket, mikro-tápanyagokat, és a vízben oldódó vitaminokat (C, B) is. Sokan panaszolják, hogy utána még rosszabbul érzik magukat. Jogosan, hiszen nincs a szervezetükben olyan anyag, ami a legyengült szívet táplálhatná. A vitaminok hiánya rontja a pumpálási teljesítményt, ami további gyengeséget, légszomjat, fáradtságot idéz elő, sőt tovább fokozhatja az ödéma kialakulását. Ráadásul megakadályozza a szívelégtelenség valódi okának a megállapítását. Akinek vízhajtó gyógyszert kell szednie, mellette elengedhetetlen a szükséges vitaminok, ásványi anyagok szedése is.
3. Mi a teendő hirtelen szívhalál esetén?
A szív működésének leállását követő 4-5 percben a keringés újra indítható agykárosodás nélkül. Ezért fontos a gyors cselekvés, ha környezetünkben ilyen rosszullét következik be, hogy maradandó sérülés nélkül sikerüljön a szív újra indítása.
A leállást követő tizedik percig még van esély az újra élesztésre, de ekkor már előfordulhat a maradandó károsodás. Ezt követően nem valószínű, hogy sikerülhet az újra élesztés.
4. Mit kell tennünk a gyakorlatban?
Ha szívleállás gyanúja miatt kell segíteni valakin,
- azonnal mentőt kell hívni
- utána rögtön meg kell kezdeni az újraélesztést,
- amíg a mentő megérkezik tegyük szabaddá a beteg mellkasát, a légutakat , - ha olyan helyen vagyunk, ahol van elektromos defibrillátor, rögtön használni kell
- ha nincs készülék a közelben, gyakoroljunk manuálisan ritmikus nyomást a mellkasára, majd -alkalmazni kell befújásos lélegeztetést is.
Életmentést segítő mobil applikáció -> olvasás -> letöltés
5. Legfontosabb a megelőzés, de hogyan?
A szív- és érrendszeri betegségek jelentős része megelőzhető, ezt több statisztika is alátámasztja;
- nagyon fontos a helyes táplálkozás, a kalória-bevitel, a túlsúly csökkentése, növényi rostokban gazdag gyümölcs és zöldség beiktatása étrendünkbe
- a rendszeres mozgást ne hanyagoljuk el, mert a minimum heti 3x1 órás testmozgás bizonyítottan csökkenti a szív- és érrendszeri halálozást
- cukorbetegség vagy az arra való hajlam esetén a cukorszint karbantartása nagyon fontos
- a stressz nem kerülhető ki a mai felgyorsult világban, de általában kezelhető. Elsődleges a stressz kiváltó okának csökkentése, megszüntetése, amennyiben mód van rá. Napi szinten gyakorolható jó módszer, a meditáció, az agykontroll, az autogén tréning, és a mozgás az egyik legjobb feszültség-oldó módszer.
- a krónikus fáradtság a szív sejtszintű tápanyaghiányára utal, ezért is fontos a szív tápanyagainak pótlása; az alábbi termékek megtalálhatók a Szív-és érrendszer menüpontban, több más hasonló termékkel együtt;
- Q-10 Koenzim, - antioxidánsként javíthatja a szöveteket ért oxidatív hatást, komoly szerepe van az érelmeszesedés lassításában
- OMEGA 3 zsírsavak, - a benne lévő APA és DHA zsírsav nagy mértékben hozzájárul a szív védelméhez
- L-Karnitin, - javítja a szív vérellátását, csökkenti a szívizom elhalásának mértékét
- Fokhagyma, - fokozza a szív teljesítőképességét, akadályozza a vérrög képződést, a szív őrének is nevezik.
- évente javasolt kardiológiai szűrés, melynek során részletes vér-, vizelet- és székletvizsgálatra, fizikális vizsgálatra, nyugalmi EKG készítésére, szívultrahang-vizsgálatra és terheléses EKG-ra kerül sor. Ennek során nemcsak korai szívbetegségekre derül fény, de a még tünetmentes egyéb belgyógyászati betegségek is idejében felismerhetők.
6. Új termékünk
WIWE - készülék hamarosan megrendelhető lesz webáruházunkban, mellyel alkalmunk lesz folyamatosan ellenőrizni állapotunkat. A gyors EKG - vizsgálatra alkalmas kisméretű készülék, személyes használatra lett kifejlesztve.
Kis mérete alkalmassá teszi, hogy bármikor magunknál tarthassuk.
Lejegyezte:
Barátfalvy Irén