Szív - és érrendszeri problémákkal többször foglalkoztunk hírleveleinkben, de még nem esett szó a trombózisról és szövődményeiről.
A mélyvénás trombózis korunk egyik legalattomosabb betegsége, Magyarországon évente legalább 20 ezer új mélyvénás trombózist diagnosztizálnak.
Hogy keletkezik a vérrög, mit jelent a mélyvénás trombózis?
A véralvadás végső terméke a vérrög.
Mi hozhatja létre?
- fokozott véralvadás, ami lehet egy veleszületett - vagy autoimmun betegség. Előidézheti egyes fogamzásgátló tabletták szedése, dohányzás
- az ér belső falának sérülése, gyulladás, sugárkezelés, külső behatás, melyek hatására a vérlemezek összetapadnak
- véráramlás lelassulása, ha nem tud mozogni egyéb betegség okán ágyhoz kötött, visszértágulat miatt a vér pangása.
Amikor egy vérrög az érrendszerben kialakul, és ez gátolja a vér szabad áramlását az érben, trombózisnak nevezzük.
A trombózis létre jöhet a vénákban és artériákban.
Az artériákban kialakult trombózis stroke vagy a szívinfarktus. A vénás trombózis leggyakrabban az alsó végtagok mélyvénás trombózisa.
Ha az alsó végtag(ok) bedagadnak, piros foltossá válik, erős feszítő fájdalom kíséri, lábszárgörcs jelentkezik a lábakat polcoljuk fel ,- általában megszűnnek a panaszok.
A mélyvénás trombózis azért veszélyes, mert a lábban kialakult vérrög eljut a tüdőbe, az általa okozott érelzáródás fulladást, halált okozhat. Hazánkban évente több ezerre tehető, akik tüdőembóliában halnak meg, amelynek jelentős része elkerülhető lenne, ha idejében észrevennék és kezelnék a problémát. Sőt átjuthat a vérrög az artériás hálózatba, és más szerveknél is okozhat elzáródást. Pl. ha az agyba jutva, stroke-ot okozhat.
Agyérelzáródás esetén, ne feledjük a MBE módszer (mosolyogjon, beszéljen, emelje fel mindkét karját) alkalmazását. Ha a mosolya asszimetriát mutat, ha a beszéde akadozó, ha nem tudja felemelni mindkét karját, sürgősen orvost kell hívni.
Megelőzés
A trombózis kezelésének leghatékonyabb módja a vér alvadásának kezelése. Műtét után fontos a mihamarabbi mozgás.
Prevencióként tartsuk szem előtt
- a dohányzásról való leszokást (aktív - passzív dohányzást egyaránt)
- ne hanyagoljuk el a szűrővizsgálatokat, a vérképelemzést
- a vitaminok, ásványi anyagok pótlását
- táplálkozás tekintetében részesítsük előnyben a zsírszegény, zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonafélékben, sovány húsokban és halakban bővelkedő étrendet
- mozogjunk rendszeresen, de ne vigyük túlzásba, megerőltetés nélkül, kedvünk szerint végezzük. Inkább minden nap, mint egyszer hosszabb, megterhelőbb mozgást iktassunk be
- vigyázzunk a súlytöbblettel,.
Ne feledjük, hogy a megelőzés mindig egyszerűbb, mint a betegségek kezelése.