Leírás és Paraméterek
A D-vitamin zsíroldékony vitamin, másik neve a kalciferol.
Ez a vitamin képződhet előanyagaiból a szervezetben, méghozzá ultraibolya sugárzás hatására. Az elővitamin képzésében viszont a koleszterinnek van fontos szerepe, hasznos tulajdonsága. Sajnos, a napfény hatására képződő D-vitamin mennyisége az időskorra erősen csökken.
A D-vitamin szükséges:
- a kalcium és a foszfor felszívódásához
- a csontképzodés folyamatához
- a kalcium és foszfor beépüléséhez
- a csontok egészséges fejlődéséhez
- a csontok gyógyulásához például törés után
- a csontritkulás megelőzéséhez.
Legjobb D-vitamin forrásaink a halmájolajok, a máj, a tojás, a tej és tejtermékek, margarinok.
Fontos megemlíteni még egyszer, hogy a bőrben is képződik, ha azt napfény éri. A légköri szennyeződések elnyelik az ultraibolya sugarakat, így kevesebb D-vitamin tud keletkezni a bőrben (az angolkór közvetett okozója az iparosodás miatti légszennyezés volt). A szervezetbe kerülő nehézfémek (ólom, kadmium) növelhetik a D-vitamin szükségletét.
Hiányállapotok
D-vitamin hiányában a következő tünetek léphetnek fel: a csontok ásványianyag-tartalma elégtelenné válik, a csontok deformálódnak, elvesztik merevségüket, de rugalmasságukat is, emiatt könnyen törnek és nehezen gyógyulnak. Fiatal gyermekeknél angolkór (rachitis) lehet a következmény. Felnőtteknél a csontok meglágyulnak, izomgörcsök léphetnek fel.
A D-vitamin tartósan elégtelen bevitelének fontos szerepe lehet a csontritkulás kialakulásában is.
Túladagolás
D-vitamin túladagolásnál általános mérgezési tünetek jelentkezhetnek: gyenge étvágy, hányinger, hányás, fokozott vizeletkiválasztás, gyengeség, idegesség, szomjúság. Bőrviszketés is jelezheti, a vesék működése károsodhat, vesekő képződhet, a lágy szövetek elmeszesednek.
Tartalom: 90 kapszula
Napi ajánlott mennyiség: 1 tabletta étkezés közben
Amit érdemes tudni;
Sokan talán nem is gondolnak rá, de a dezodorok, illatszerek használata sem ajánlott napozás idején. A kozmetikumok nagy része ugyanis gyümölcsökből vagy tejfélékből kivont ún. alpha-hydroxy savakat tartalmaz, amelyek hámlasztó hatásúak és így még sérülékenyebbé teszik az emberi bőrt az UV-sugárzással szemben. Az illatszerek bizonyos összetevői az UV-fény hatására az arra érzékenyeknél irritációt váltanak ki, amelyet bőrpír, napégés, hólyagzódás, később maradandó barna folt követ.
A festékek, krémek eldugítják a pórusokat, ami mitesszerek, faggyúdugók kialakulásához vezethet. Nem tesz jót a bőrnek az sem, ha a meleg és a fény hatására keletkező izzadtság nem tud szabadon távozni. A problémás bőrűeknek nyaralás előtt néhány nappal nem árt elmenniük gyógykozmetikushoz, hogy a szakember távolítsa el a bőrben lévő mitesszereket, és az adott bőr állapotának leginkább megfelelő fényvédő szert ajánljon.
A megtisztított, jól kezelt, hidratált bőr, megfelelő fényvédő és hidratáló szerekkel ellátva sokkal jobban viseli a napfény hatását is. A legújabb kozmetikumok, például alapozókrémek között vannak olyanok is, amelyek használhatóak nyáron is, mert fényvédő faktort is tartalmaznak.Házipatika
Egyéb jótékony hatásai;
A D-vitaminról már eddig is köztudott volt, hogy kiemelkedően fontos szerepet játszik az egészségünk megőrzésében. Egy új tanulmány szerint a D-vitamin a már ismert jótékony hatásain túl enyhíthet akár a kettes típusú cukorbetegségben szenvedő nők fájdalmain és depresszióján is.
A felfedezésre a chicagoi Loyola Egyetem kutatói jutottak, akik szerint annak ellenére rendkívül biztatóak a kiegészítő D-vitaminos kezelések eredményei, hogy még további kutatásokra lesz szükség a pontos hatásmechanizmus feltárására.
Arra már több kutatás is rávilágított, hogy a D-vitamin segítheti az immunrendszer működését, így gyakorlatilag a megnövelt bevitele csökkentheti a fertőzéses megbetegedések kialakulásának esélyét, illetve megbetegedés esetén gyorsíthatja a gyógyulás folyamatát. Ezért indokolt lehet, különösen ilyenkor télen, egyéb táplálékkiegészítők után nézni, ha nem szeretnénk, hogy D-vitamin hiányos állapotba kerüljünk