Leírás és Paraméterek
A cink a fehérje-, zsír- és szénhidrát-anyagcserében is közreműködő, összesen mintegy 300 enzim alkotóeleme, valamint az inzulinhormon építőköve. Speciális szerepet tölt be a szervezet anyagcseréjében és az immunrendszerben. Izomzatunk, bőrünk, hajunk, szemünk és körmünk igen csak sok cinket tartalmaz.
Elősegíti a sebgyógyulást és erősíti az immunrendszert.
A cink azok közé az alapvető mikrotápanyagok, azaz táplálkozási elemek közé tartozik, melyeket, bár létfontosságúak az ember számára, szervezetünk egymaga nem képes előállítani. Következésképpen a táplálkozás révén kell rendszeresen és megfelelő mennyiségben magunkhoz venni.
A cink szervezetünk természetes “testőre”.
Elősegíti a sebgyógyulást, javítja koncentrációs képességünket és erősíti immunrendszerünket. Az utóbbi időben oxidációellenes szerepet is tulajdonítanak a cinknek, ami azt jelenti, hogy a megfelelő cinkfogyasztás biztosítja a szabad oxigéngyökök gyors lebontását és ezáltal sejtrendszerünk épségét. Ezek a gyökök többek között olyankor keletkeznek, mikor az edzést elhanyagoló vagy rendszertelenül edző sportoló szervezetében hirtelen megnő az oxigénigény. A rendszeresen nagy fizikai teljesítményt kifejtő sportoló enzimrendszere a legtöbb esetben képes rugalmasan alkalmazkodni a változó igényekhez.
Fizikai terhelés esetén megváltozik testünk cinkháztartása. Mikor testünk nagyobb teljesítményre kényszerül, az anyagcsere-folyamatok felgyorsulnak.Ezen túlmenően, a nagymértékű izzadás is cinkveszteséggel jár. Egy liter izzadtsággal a napi cinkbevitel mintegy 20 százalékát veszítjük el, sőt fokozott fizikai munka vagy sportolás mellett még a vizelettel is több cink ürül ki a szervezetből. Ilyenkor, vagyis megnövekedett cinkszükséglet esetén, tanácsos étrend-kiegészítőként cinket szedni.
Fogyasztási javaslat: Napi 3X1 kupakkal, étkezés közben.
Tartalma: 200 ml
Cink: az egészség őre
A cink minden élőlény számára létfontosságú nyomelem. Jelentősségét az emberi táplálkozásban és az általános egészségmegőrzésben a közelmúltban ismerték fel. A cinkhiányt klinikai vizsgálatok során az embernél először 1961-ben írták le a Közel-Keleten tapasztalt fiatalkori törpenövés kapcsán. Azóta a cinkhiány a szakemberek által elismert fontos közegészségügyi probléma, amely a fejlődő országokat fokozottan érinti.
Bár a cink szervezetünk valamennyi sejtjében jelen van, eloszlása nem egyenletes. Az agyban, a szívben, a tüdőben és az izomzatban viszonylag állandó a koncentrációja, míg a vérben, a csontokban, a herékben, a prosztatában és a hajszálakban található mennyiségét a bevitt táplálék cinktartalma nagymértékben befolyásolja. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (Food and Drug Administration - FDA) által ajánlott napi cink adag felnőttek esetében 12-15 mg, míg gyermekkorban kortól függően 3-10 mg. Szervezetünkben viszonylag kevés cink raktározódik, így állandó utánpótlásra van szükség. Cinkhiányt elsődlegesen az elégtelen táplálkozási bevitel okoz. Ha akár csak egy hét folyamán is kevés van belőle, akkor lelassul az izmok fejlődése és gyengül az immunrendszer. Általánosan elismert tény, hogy Magyarországon az átlagos táplálékfelvétel nem fedezi a szervezet cinkszükségletét.
Mi a cink szerepe a szervezetben?
A cink szervezetünk egészséges működésének természetes őre. Létfontosságú szerepet tölt be a vércukorszint- szabályozásban, ellenőrzi és irányítja az anyagcsere-folyamatokat, több mint 120 metalloenzim szerkezeti elemeként részt vesz a nukleinsavak és a fehérjék szintézisében, a sejtek osztódási, növekedési és regenerálódási folyamataiban. Nélkülözhetetlen szerepe van az immunrendszer működésében, a hormonképződésben, elősegíti az inzulin termelését, a bőrhámosodást, sebgyógyulást, szövetregenerálódást. Megfelelő mennyiségű jelenléte az ízérzés megőrzéséhez éppúgy szükséges, mint a természetes növekedés, a nemi fejlődés és a szaporodás
folyamataihoz.
A cink fontos antioxidáns hatással rendelkezik, a rézzel együtt katalizálja a szuperoxid-dizmutáz enzim működését, mely a szervezetben keletkező szabadgyökök hatástalanítását végzi. Ez a folyamat hozzájárul többek között a reumás ízületi fájdalmak enyhítéséhez is.
Szintén cinktartalmú a májban koncentrálódó alkoholdehidrogenáz enzim, amely az akohol oxidációját katalizálja szervezetünkben. Az enzim csökkent működése esetén kevés alkoholfogyasztás is tartós rosszullétet eredményez.
A cinknek a rézzel és a C-vitaminnal együtt fontos szerepe van a bőr rugalmasságáért felelős elasztin előállításában. Fontos szerepet játszik a vér és a sav-bázis egyensúly stabilitásának a fenntartásában. Csökkenti a koleszterin érfalakra történő lerakódását. Szabályozza az izmok összehúzódó képességét. Újabb vizsgálatok szerint az agyműködésben is szerepe van, és segíthet bizonyos mentális zavarok kezelésében. Szenilitásban szenvedő idős embereknél kedvező hatású a cink- és mangánkiegészítés.
A cink szinte minden testnedvben megtalálható, ezért fertőtlenítő hatása révén a szemet, orrot, tüdőt, bőrt, vizeletkiválasztó rendszert védi a kórokozók támadásával szemben. A verejtékben kiválasztódva megszünteti a kellemetlen testszagot. A cinkhiány egyik tünete a fokozott mértékű és kellemetlen szagú izzadás.
A cink segít a prosztatapanaszok orvoslásában, hasznos lehet a meddőség kezelésében. Minthogy elegendő cink szükséges a normális tesztoszteron- és spermatermeléshez, egyes kutatások szerint a viszonylag sok férfit érintő potenciazavar a krónikus cinkhiánnyal magyarázható. Tapasztalatok szerint nem egy potenciazavarral küszködő férfinél már az is pozitív változást hozhat, ha étrendjét cinkkel és B6-vitaminnal egészíti ki.
Szabálytalan menstruáció esetén a nők megkísérelhetik a cinkkiegészítők szedését, mielőtt az orvos hormonkezelést írna elő. Mivel a cink hatással van a glükóz-anyagcserére, a megfelelő mennyiségű cink fogyasztása jótékonyan befolyásolja a cukorbetegséget. A cink alapvető az immunrendszer védelmére! Nátha esetén a cink C-vitaminnal kombinálva hatékonyabban segíti elő a gyógyulást! A szem recehártyája is tartamaz cinket, ezért nélkülözhetetlen a látási folyamatokhoz.
Kit fenyeget cinkhiány?
Magyarországi adatok szerint főleg a nők körében kell cinkhiánnyal számolni. Vizsgálatok azonban kimutatták, hogy az átlagos étrend révén az ajánlott cinkmennyiségnek csupán alig több mint fele kerül be a férfiak szervezetébe, emiatt meglehetősen gyakori náluk is a cinkhiány.
A terhes nőknek az átlagosnál nagyobb, 30 mg/nap körüli a cinkszükséglete. Egy felmérés szerint 82 százalékuk cinkpótlásra szorul. A cinket szedő terhes kismamák újszülöttei között ritkábban fordul elő terhességi komplikáció, koraszülés, Down-kór, nyúlszáj, farkastorok, nyíltgerinc, stb.
Nagyobb fizikai megterhelés, intenzív sportolás esetén megnő szervezetünk cinkigénye, mivel a nagyobb teljesítmény elérése érdekében az anyagcsere-folyamatok felgyorsulnak. Ezen túlmenően, a nagymértékű izzadás is jelentős cinkveszteséggel jár. Egy liter izzadtsággal elveszítjük a napi cinkbevitel mintegy 20 százalékát, sőt sportolás vagy fokozott fizikai munka mellett még a vizelettel is több cink ürül ki a szervezetből.
A cink stresszes állapotban is (fizikai, érzelmi stressz) gyorsan ürül a szervezetből, valamint a mérgező anyagok, nehézfémek, permetezőszerek és más környezti szennyező anyagok hatására. A nagyvárosokban élő emberek első számú környezeti ellensége az ólom és a kadmium, ami az autók kipufogógázából, illetve a cigarettafüstből kerül a levegőbe. Cinkhiány esetén megnő a szervezet ólom- és kadmiumfelvétele, és megfordítva: cinkfogyasztással csökkenthető e mérgező anyagok beépülése.
Mit okoz a hiányállapot?
Cinkhiány esetén annak mértékétől függően bőrgyulladás, hajhullás, immunológiai rendellenességek, fertőző betegségekkel szembeni csökkent ellenállóképeség, elhúzódó sebgyógyulás, növekedésbeli elmaradás (pl. törpenövés), étvágycsökkenés, romló ízérzés, kellemetlen szagú izzadás, hasmenés, szaglás elvesztése, látásélesség romlása, szürkületi vakság, csökkent ivarmirigy-működés, fokozott fáradékonyság léphet fel.
Fokozott cinkpótlásra szorulók:
A terhes nők, szoptató kismamák, fogyókúrázók, vegetáriánusok, sportolók, stresszes életmódot folytatók, dohányosok, sok alkoholt fogyasztók, cukorbetegek, idősebbek.
A készítmény teljesen természetes ásványi étrend-kiegészítő, melyben 99,99 % tisztaságú cink van kolloid formában, desztillált vízben eloszlatva. Színezéket és tartósítószert nem tartalmaz!
Felhasználási javaslat:
Egy kávéskanál oldattal étkezés elõtt 1 órával szájüregi öblögetést végzünk napi 2-3 alkalommal néhány percen keresztül, majd nyeljük le. Külsõleg: A bõrfelületet naponta 2-3 alkalommal ecseteljük az oldattal. Gyermekeknek 6 éves kor alatt a készítmény használata nem ajánlott. Terhesség és szoptatás ideje alatt a készítmény használata nem javasolt. Bármely összetevõvel szemben fennálló túlérzékenység esetén a készítmény használata nem javasolt.